<

Zrzavý Trpaslík


OldKingdoms


Hospůdka

Trpaslík:

Heslo:


Recenze knihy

Knihy


Mág - Učedník


Hned na úvod musím říct, že toto dílo se mi líbí ze všech nejvíc. Obsahuje jakousi jemnost a vtip, které mistrně zachytil pan Feist a vsadil je do světa Midkemie. Je až k neuvěření, jak si pohrál i s těmi nejmenšími detaily a každé postavě, každému místu i času vtiskl svou nezaměnitelnou atmosféru. Ale dost už zbytečných slov, pojďme se podívat trochu víc na zoubek jedné z nejkvalitnějších fantasy.

Kniha začíná velmi poutavě a jednoduše - čtenář je nenásilně zaveden do světa Midkemie, která má všechno, co dobrá fantasy má mít. Po nebi se prohánějí draci, v lesích zase Elfové a v nedobytných horách budují své štoly Trpaslíci... Děj se ale netočí okolo těchto ras, nýbrž té z našeho světa - o lidech. Příběh nás zavede ke kamarádům jménem Pug a Thomas, kteří žijí jako všichni kluci z pevnosti. Mají rádi dobrodružství a občas sní o tom, jaké by to jednou mohlo být... Všední život jim ale naruší Den volby, kdy je Pug vybrán do učení k čarodějovi, zatímco Thomas je přidělen k Mistru šermíři. Na tom ještě není nic nezvyklého, říkáte si, ale co když jednoho dne najdou trosky lodi, která, jak se zdá, není z Midkemie? Proto se v doprovodu vévody Borrice vydávají na dlouhou cestu do hlavního města Západu, aby upozornili prince na cizí armádu, která má jediný cíl: dobýt a zotročit.

„Nejprve bych rád vysvětlil, proč se domnívám, že ten muž byl z jiného světa", odvětil Tully. Tenhle Xomich vyrůstal v zemi, kde vládla velká armáda. Je to rasa válečníků, jejichž lodě ovládaly moře. Ale jaká moře? Podle mých vědomostí jsme nikdy nepřišli do kontaktu s těmito lidmi. A jsou tu ještě další vize, které jsou daleko přesvědčivější. Obrovská města, daleko větší než ta v srdci Velké Keshe, největší nám známá. Vojenská přehlídka při velkých svátcích, pochodující kolem tribuny, městská posádka větší než Královská východní armáda. Jestliže tito lidé, Tsurané, jak samy sebe nazývají, vědí, že jsme zde, a vládnou-li prostředky, jak se k nám dostat, pak se nemusíme obávat jen armády, která předčí velikostí a silou vojska Velké Keshe, ale také se díváme do tváře magii daleko silnější, než jsme kdy poznali...“

Pan Feist také přichází se zcela novými postavami (Zlort, Pán děsů), nebo dokonce vlastními rasami (Pantathiané neboli Hadí knězi, Valheru čili Dračí vládci), které mají hlavní podíl na zápletce celé tetralogie. Dále mají všechny rasy velice propracovanou historii, až to bere dech. Inu... kdo umí, umí.

Autor: R.E. Feist
Cyklus: Trhlinové války
První vydání: 1977

Originalita: 9/10
Čtivost: 10/10
Zápletka: 10/10
Celkové hodnocení: pro milovníky fantasy naprostá nutnost

autor: Spyro
© Copyright Zrzavý Trpaslík.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez souhlasu autorů zakázáno. optimalizace PageRank.cz