<

Zrzavý Trpaslík


OldKingdoms


Hospůdka

Trpaslík:

Heslo:


Recenze filmy

Filmy


Barbar Conan


V dobách, kdy oceány pohltily Atlantidu a synové Areovi byli na vrcholku moci, se odehrál příběh, o kterém se Vám ani nesnilo...

Conanův příběh se odehrává v mýtické době plné nadpřirozených sil a nebezpečí. Hrdina, který v dětství přežil vyvraždění své vesnice a dospěl v otroctví, se vydává na cestu pomsty.

Mám nutkání co nejlépe převyprávět prvních 15 minut filmu. Zkusit barvitě popsat příběh malého Conana stejně jak se to podařilo autorům - vtáhnou vás do děje jako u dobré povídky. Než se rozkoukáte jste v příběhu až po uši. Nebudu však nosit dříví do lesa a nechám vás si jej vychutnat přímo v originále.

hlavní představitelé

Další silnou stránkou je použití symboliky, díky níž jsou jednotlivé záběry velmi emotivní. Například scéna s useknutím hlavy Conanovy matky, barbarovo ukřižování, objevení Kromova meče, díky němuž si rozsekne na nohou pouta otroctví. Symbolika je používána i v dialozích. Posuďte sami:

Bojovník: "Ale co je v životě nejlepší?" - bojovník 2: "Otevřená step, pádící kůň, sokol na předloktí, vítr ve vlasech." bojovník: "Špatně! Conane, co je v životě nejlepší?" Conan: "Rozdrtit nepřítele a hnát ho před sebou a slyšet nářek jeho žen."

„K jakému se modlíš bohu?“ ptá se Conan Subbotaie. Subbotai:„Já ke čtyřem větrům. A ty?“ Conan:„Ke Cromovi. Ale málokdy. On neposlouchá.“ Subbotai: „Tak k čemu je ti dobrej.“ Conan: „Je silný! Až zemřu, přijdu k němu. A on se mě zeptá: jaké je tajemství oceli? Když nebudu vědět, odstrčí mě a vysměje se mi. To je Crom. Silný na své hoře.“ Subbotai: „Á, můj Bůh je lepší. On je věčná obloha. A tvůj bůh je pod ním.“

Ono vůbec není ve filmu mnoho dialogů. Kupodivu to však nevadí, právě naopak. Přesně to zapadá do vize barbara dle předlohy legendárního Roberta Ervina Howarda (1906-1936), který napsal sérii povídek, jež byla předlohou pro film. Za barbara mluví činy, jeho příběhy jsou jednoduché, přímočaré, plní archetypů a krve. Jako podklad pro vytvoření scénáře (mimochodem rozsah maximálně 2 listy formátu A4) neposloužila žádná z povídek. Autoři vytáhli střípky prakticky ze všech z nich.Tyto tvoří jednotlivé záběry pospojované režijně do příběhu. Film tedy přepisuje přímo ducha knihy a to výborně! Výpravné bojové scény, ve kterých není finálním úder veden tupou stranou meče jako v seriálu Herkules, ale je setnuta hlava, či odetnuta končetina. Vše je bez pohádkových přísad s otevřenou syrovostí středověku, nádhernou výpravou, až postapokalyptickou krajinou a to vše za doprovodu monumentální hudby Basila Poledourise. Dojem nezkazí ani průměrné herecké výkony. Arnold je jako vždy spíše kulturista na přehlídce než herec, ale tentokrát sem patří. Je to přesně tak, jak si Howard vysnil, přesně dle jeho odkazu a já si nedovedu představit v roli barbara někoho jiného a to Arnolda nemám jako herce rád. Oproti tomu James Earl Jones v roli soude Thulsy podává velmi solidní herecký výkon. Je to prostě lahůdkový zážitek, kult se vším všudy. Upozorňuji na slabý český dabing a doporučuji konzumovat v původním znění s mečem v ruce.

Na závěr se pomodleme:

„Krome, nikdy jsem se k tobě nemodlil. Neznám pravá slova. Nikdo, ani ty, si nebude pamatovat, jestli jsme byli dobří nebo špatní, proč jsme bojovali a za co jsme zemřeli. Ne. Jen jedno je důležité: že se dva postavili proti přesile. To je důležité. Máš rád neohroženost, Crome. Tak mi splň jedno přání. Dopřej mi pomstu. A když mě nevyslyšíš, tak k čertu s tebou!“

USA, 1982, Akční Fantasy
Režie: John Milius
Hrají: Arnold Schwarzenegger, James Earl Jones, Max von Sydow, Sandahl Bergman, Mako, William Smith, Jorge Sanz, Jack Taylor, Sven-Ole Thorsen, John Milius, Pilar Alcón, Donald Gibb
Hudba: Basil Poledouris

Režie: 70%
Scénář: 60%
Hudba: 100%
Výprava: 90%
Herecké výkony: 60%
Věrnost předloze 90%
Celkové hodnocení: kultovní film

Eragon


Stojím před kinem a uvažuji, zda to bude dobrá investice. První co mne zarazí je délka filmu. Bude 104 minut dost na takový rozsáhlý děj? A k tomu český dabing. Nakonec mne známá předloha a Jeremy Irons přesvědčí a já investuji svůj čas a 2*129 Kč.

John Malkovich a Jeremy Irons

Prvních 10 minut je obstojných. Eragon vyrazí na lov a najde kámen z něhož se po čase vyklube Safira. Je tedy jasné, že se nejednalo o kámen, ale dračí vejce. Příběh má spád a je zatím bez logických kopanců. Zatím. V průběhu děje dojde totiž k zázrakům hodných fantasy. Safira vyroste v oblacích během jediného záblesku, postavy překonávají míle ve vteřině a občas se divák nemůže dopočítat koní. Prostě pokročilá magie. Vím, že je těžké zfilmovat 500 stránkovou knihu, gor když stopáž činí pouze 104 minut. Ale opravdu musí být postavy tak ploché? Dialogy jsou hloupé, možnosti telepatie mezi Eragonem a Safirou jsou trestuhodně nevyužité. Patos trčí z každé věty a jediná záchrana je smát se. Iron se snaží, ale plochý scénář a dabing zabíjejí všechen jeho um. Jediný, kdo se povedl je Robert Carlyle v roli Durzy. Bylo mi jej až líto, když jej nemastný a neslaný Eragon zabil. Přesto všude za tím cítíte velký potenciál. Mohlo to být velké. Mohlo.

K obdivování jsou krásné exteriéry Maďarska. Při pochodových scénách se můžete pokochat krásou přírody z leteckého pohledu. Bohužel, při dialozích je používán skoro výhradně detail, až máte někdy pocit, že je to sit-com a natáčí se to někde ve studiu.

Film nezachrání ani nepříliš povedené efekty, snad jen Safira se povedla. Akční scény jsou jaksi křečovité, bez naturalizmu (přístupnost od 12 let mluví za vše). Hudba je stylová a dobře ladí s celým filmem, ale neoslní. Film měl ambici se stát dobrým áčkem, je zněj s bídou bé mínus. Místo dvojky jdu na pivo.

USA, 2007, Fantasy
Režie: Stefen Fangmeier
Hrají: Ed Speleers - Eragon, John Malkovich - King Galbatorix (Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005), Robert Carlyle - Durza, Sienna Guillory - Arya, Jeremy Irons - Brom (Kingdom of Heaven Man in the Iron Mask), Djimon Hounsou - Ajihad, Garrett Hedlund - Murtagh

Režie: 50%
Scénář: 40%
Hudba: 60%
Výprava: 60%
Herecké výkony: 50%
Věrnost předloze: nečetl jsem předlohu
Celkové hodnocení: slabé béčko
autor: Ginger

Rudá Sonja


Do svých recenzí zahrnuji v prvé řadě filmy kultovní a ty okořením něčím aktuálním co mám možnost právě shlédnout v kině. Nelze se ale vyhnout trendu současné doby, kdy denně vychází levný film na DVD a český divák se přestává sledovat jen na pirátské kopie. Z toho důvodu se zde objevuje Rudá Sonja.

RED SONJA - Obal DVD

Zrzka je o tři třídy slabším odvarem Barbara Conana. Jedná se o jednoduchý příběh – černobílý souboj dobra a zla: Neohrožená Sonja (Brigitte Nielsen) s pomocí odvážného Kalidora (Arnold Schwarzenegger) hledá talisman, jehož obrovská moc by mohla zničit vše na zemi. Je o to nebezpečnější, neboť se nachází v rukou zlé královny Gedren. Královna kdysi zatoužila vilnou touho po Sonji, zrzka si to nenechala líbit a znetvořila ji obličej. Narevanž Gedren nechala Sonju znásilnit regimentem vojáků a vyvraždila jí rodinu - a máme tu nenávist jak má v řádné fantasy být. Krutá královna Gerden přepadne chrám a zmocní se nebezpečného talismanu, který chtěly kněžky zničit. Poslední, těžce zraněná kněžka unikne z chrámu, a je zachráněna bojovníkem Kalidorem. Než zemře, požádá ho dívka, aby našel její sestru Sonju a pomohl jí zastavit královnu. Sonja je právě vycvičena na bojovnici a vydává se na dlouhou cestu…

Říkáte si, vždyť je Conan taky prostinký, tak v čem je ten rozdíl v kvalitě? Je to prakticky ve všem. Třeba hudba v Barbarovi je fenomenální a nese celý film, Barbar je plný naturalistických záběrů a symboliky na tom správném místě s krásnou výpravou. Toto vše Sonja postrádá a spojuje ji s Barbarem jen legendární literární předloha a obsazení senátora do jedné z hlavních rolí. Přesto bych film zcela nezavrhoval, neboť si své příznivce najde zejména mezi čtenáři Howarda, fanoušky Schwarzeneggera ,fantasy a milovníky dominantních žen – a to je publikum poměrně rozsáhlé.

USA, 1985, Akční Fantasy
Režie: Richard Fliescher
Hrají: Arnold Schwarzenegger, Brigitte Nielsen , Sandahl Bergman (Barbar Conan – Valerie) , Paul L. Smith (Dune – Rabban ), Ronald Lacey, Pat Roach, Terry Richards
Hudba: Ennio Morricone

Režie: 50%
Scénář: 50%
Hudba: 50%
Výprava: 30%
Herecké výkony: 40%
Věrnost předloze 10%
Celkové hodnocení: jen pro zaryté fanoušky
autor: Ginger

10000 př. n.l.

Velikonoční prázdniny mají tu výhodu, že se člověk dostane do kina dopoledne, což mu ušetří nějakou tu korunu. Proto neváhám a vydávám se na Cestu do pravěku v novém podání.

Steven Strait

V té pradávné době žila rasa Jgalů, kteří se živili lovem Manaků. Jagalové jako by z oka vypadli lovcům mamutů a Manakové zase mamutům. Jen pár drobností jaksi nesedí… Jednoho dne Jagalové naleznou modrookou dívku Evolet, která jako jediná přežila útok čtyřnohých démonů. Stará matka vyřkne po jejím příchodu proroctví, které zvrátí osud celého kmene. Otec mladého D'Leha po vyřčení proroctví opouští kmen a je označen za zbabělce. Mladý hrdina tím trpí a jeho samota jej sblíží s Evolet. Posléze je modroočka unesena a dobrodružná pouť může začít.

Film je vizuální podívaná na vysoké úrovni. Krásně jakoby realisticky jsou zobrazena zvířata i exteriéry.Akční scény jsou propracované, cudně a vkusně skrývají brutalitu jednoznačně za účelem přístupnosti pro mládež. Hudba podtrhuje a doplňuje děj jen je mi nějak povědomá, ale možná že je to jen můj osobní dojem. Prostě člověk neví kde se dívat a co poslouchat , aby mu něco neuniklo. A ona je to jediná záchrana filmu – používat více oči a uši než mozek. Osobně mi nevadí dějepisné nesmysly a historický eintopf. Ať se učitelky obrací v hrobě, ale kdo říká že film popisuje reálnou historii? Při prvním takovém kotrmelci jsem si řekl – asi jiná planeta… Jsou ale věci, které ani mezigalaktický přesun nespasí. Dokonalá hygiena pravěkých lidí – zuby a hladce oholené tváře mají jak z reklamy, mamut žijící v době ledové přežije rovníkové pouštní klima - to mi prostě nějak nesedí… Navíc jako zlatý hřeb do rakve přidali autoři pořádnou porci filmových klišé vrcholící nechutně hnusný happy endem ve stylu zásahu vyšší moci. Bohužel je vše dohromady tak hloupé, že člověk jen nestačí kroutit hlavou a pěknou vizuální stránku si prostě neužije.

Akční, Historický, Dobrodružný
USA, Nový Zéland, 2008, 109 min.
Režie: Roland Emmerich
Hudba: Harald Kloser
Hrají: Cliff Curtis, Camilla Belle, Omar Sharif, Steven Strait

Režie: 70%
Scénář: 30%
Hudba: 80%
Výprava a zvláštní efekty: 90%
Herecké výkony: 70%
Věrnost předloze 10%
Celkové hodnocení: vizuální podívaná bez hlavy a paty
autor: Ginger

Sin City – Město Hříchu

Musím to mít. Je to černobílé, stylově noir detektivní a mimořádně sugestivně brutální. Pod drsnou slupkou však skrývá příběh o obyčejných lidských trápeních – přátelství, lásce, zradě, nenávisti, smrti. Sestává ze čtyř povídek, které se skládají jako sklíčka v kaleidoskopu a vytvoří obraz Basin City. Města bez nevinnosti či dobra a zla jak jej chápeme. Ano, je to Sin City.

Před titulky vás uvítá vtíravá mikropovídka Zákazník má vždycky pravdu. Stačilo pár minut a nyní už cítíte zápach Města Hříchu.

Ten žlutej parchant – můj oblíbený Bruce Willis v roli poctivého stárnoucího poldy Hartigena odhází do důchodu s plnou parádou. Snaží se zbavit svět jednoho hnusného pedofila. Navzdory faktu, že je to senátorův syn, navzdory svému nemocnému srdci. Povedlo se. Senátorův syn leží v nemocnici s ustřeleným ptákem, ale je tam i Hartigen zrazen svým úplatným parťákem. Bojuje však za malou holčičku dále i za cenu vlastního uvěznění a po osmi letech i za cenu nejvyšší.

Žlutej parchant

Hartigen:„Starej chlap umře, malá holka bude žít. Férovém obchod.“

Drsný sbohem - Marv v podání Mickey Rourka (mimochodem nejlepší herecký výkon) si užívá nejlepší sex svého života. A nejen to, zamiluje se do luxusní děvky Goldie. Když ji ráno najde mrtvou rozběhne se po stopě jejího vraha nekompromisně jako buldok.

Marv

Marv: „Voní tak jak voní andělé. Perfektní žena. Bohyně.“

„Zamysli se jestli ta mrtvá děvka stojí za to abys umřel.“ Marv: „Stojí za to abych umřel, stojí za to abych zabíjel, stojí za to abych skončil v pekle. Amen.“

Marv: „Moderní auta. Všechny vypadají jako elektrické holící strojky.“

Velká tučná zabíjačka – Shellie má nového kluka –starý dobrý Dwight McCarthy (Clive Owen) se zrovna obléká po dobře vykonané práci, když v tom se do bytu začne tlačit zhrzený ex-milenec Jack Rafferty (Benicio Del Toro). Dwight mu názorně vysvětlí proč je po sobě nutné splachovat a Jack si jede zchladit žáhu někam jinam. To však McCarthy nemůže nechat být, zvláště když zjistí že Jack míří do starého města. Netuší však, že bude čelit nejen samotnému Raffertymu.

Dwight: „Ahoj, já jsem novej Shellin kluk a jsem úplnej magor.“

Film má všechny předpoklady stát se kultem. Famózní předloha, které se scénář striktně, tak říkajíc políčko od políčka, drží, hvězdné obsazení, skvělé vizuální zpracování, vkusně doplněno hudbou, která je však sama jen málo životaschopná.

Akční/Krimi/Drama/Thriller
USA 2005, 125 min
režie: Frank Miller, Robert Rodriguez a jako host Quentin Tarantino
scénář: Frank Miller
hudba: Robert Rodriguez, John Debney, Graeme Revell
hrají: Mickey Rourke, Clive Owen, Bruce Willis, Jessica Albaová, Nick Stahl, Benicio Del Toro, Rosario Dawsonová, Elijah Wood, Michael Madsen, Jaimie Kingová, Carla Guginoová, Rutger Hauer, Powers Boothe, Devon Aokiová, Michael Clark Duncan, Brittany Murphyová, Josh Hartnett, Frank Miller

Režie: 100%
Scénář: 100%
Hudba: 60%
Výprava: 100%
Herecké výkony: 90%
Věrnost předloze 100%
Celkové hodnocení: kultovní film
autor: Ginger

Fontána

Pohodlně se usadím v kině. Vím že to bude zážitek, ale bude se ode mne za to něco chtít. Aronofský totiž nedává nikdy nic zadarmo. Film začne a já bystřím smysly abych rozlouskl skořápku a dostal se k jádru. Po 10 minutách to jeden pár nevydrží a s hlasitým „To je ale kravina, já tomu vůbec nerozumím,“ odchází. Křup –skořápka povolila. Měli rozhodně zůstat.

Hugh Jackman a Rachel Weisz

Příběh obsahuje tři dějové linie – tři inkarnace hlavních hrdinů časově oddělené půlstoletími. První v 16. století konkvisador Tomas hledá pro svou královnu Isabelu v džungli Mayskou svatyni s Biblickým stromem, aby ochránil svou paní před inkvizicí. Druhý příběh je ze současnosti. Doktor Tommy se pokouší pomocí experimentální chirurgie nalít lék na mozkový nádor, kterým trpí jeho manželky Izzy. Revolučních úspěchů dosáhne díky použití kůry ze vzorku kůry stromu. V posledním příběhu astronaut Tom putuje v bizardní organické vesmírné lodi ve tvaru bubliny spolu se stromem k mlhovině Šibalby ve snaze vzkřísit svou ženu. Film nemá jednoznačné rozuzlení. Jedná se o jednotlivé reinkarnace stejných osob? Nebo je první příběh vymyšlen Izzy a astronaut v budoucnosti je lékař Tommy, jenž využil geriatrické účinky stromu a letí do mlhoviny vzkřísit svou ženu? Nebo jsou to samostatné příběhy? To není důležité. Rozhodující je jak jsou vykreslovány obrazy. Ano jde o vyvoláni pocitu takového toho mrazení v zádech a slzení očí. Je to příběh o životě, lásce, smrti a vyrovnávání se s ztrátou.

 Hugh Jackman

Původně měl film hvězdné obsazení a podporu velkého studia. Ze všeho však sešlo a režiséra stál film několik let života, ale filmu to prospělo a pomohlo vyzrát. Film je vizuálně velmi poutavý i bez digitálních efektů – schválně jestli přijdete na to jak jsou udělané hvězdy. Třešničkou na dortu je úžasná hypnotizující hudba Clinta Mansel.

Sci-fy/romantický
USA 97 minut
Režie: Darren Aronofsky
Scénář: Darren Aronofsky
Kamera: Matthew Libatique
Hudba: Clint Mansell
Hrají: Hugh Jackman, Rachel Weisz, Ellen Burstyn, Sean Patrick Thomas, Mark Margolis

Režie: 100%
Scénář: 100%
Hudba: 100%
Výprava: 100%
Herecké výkony: 100%
Věrnost předloze –původní předloha
Celkové hodnocení: kvalitní film pro ty co chtějí hledat
autor: Ginger

Duna


Film byl natočen na popud italského producenta Dino De Laurentiise (je mu v úvodu věnován), který doufal že se Lynchova Duna stane druhýma Hvězdnýma válkama. Snímek však nedosáhl kýženého komerčního úspěchu. Důvodů bylo hned několik. Prvním z nich je sestřich z původních plánovaných 5 hodin na 137 min. Dále volba režiséra a předlohy. Ruku na srdce – Duna je výborný román, ale oproti hvězdným válkám velice složitý a není tak jendoznačně černobíly Navíc Lynch a jednoznačné přímočaré dílo? K smíchu. Tak Duna nedosáhla široké obliby a astronomických tržeb. Přesto rozhodně není špatný film.

přebal DVD
„Na počátku bylo všechno velmi nejisté. Vězte, že se píše rok 10191. Probádanému vesmíru vládne imperátor Shaddam IV., můj otec. Ve vesmíru je v této době nejvzácnější látkou koření melanž. Koření prodlužuje život.Koření prohlubuje vědomí. Ani vesmírné cesty se bez něj neobejdou. Navigátoři kosmické gildy, kteří během více než čtyř tisíc let vlivem koření zmutovali, používají oranžový plyn z koření, jenž jim umožňuje zakřivovat prostor, a takto se přesunovat do jakékoliv části vesmíru. A ještě něco, málem bych zapoměla. To koření se nachází na jediné planetě v celém vesmíru. Na pusté a vyprahlé planetě s rozsáhlými pouštěmi. Ve skalách těch pouští se skrývá národ, kterému se říká fremeni. Ti věří dávnému proroctví, že jednou příjde spasitel, který je dovede ke svobodě. Tou planetou je Arrakis, známá také jako Duna.“

Lynchova verze je celá potemnělá a depresivní – používá hlavně barvy pouště - písku a skal, což odpovídá náladě knihy. Jak už jsem uvedl, mnohé scény jsou z důvodu velkého rozsahu předlohy a sestřihu degradovány na záběr, kde děj posouvají holé věty, jiné jako např. scéna, kdy Muad´Dib pozře živou vodu dají Lynchovi prostor rozehrát svoji obrazovou fantazii. Kostýmy a dekorace jsou zajímavé na dnešní dobu trochu retro sci-fy. Netypické je použití vnitřního monologu postav k vyprávění děje. Divák obeznámený s předlohou může v klidu vychutnávat syrovou atmosféru Duny, ti jež neměli to štěstí se budou chvílemi ztrácet. Reřisér se drži obstojně ducha předlohy jen na konci si neodpustil a nechal udělat Paula zázračný déšť. Snímek byl nominován na Oskara za hudbu a získal ocenění Saturn Award za nejlepší kostýmy.

USA,1984,137min
Akční/Sci-Fi/Fantasy 
Režie: David Lynch
Hrají: Francesca Annis, Brad Dourif, José Ferrer, Linda Hunt, Freddie Jones, Richard Jordan, Kyle MacLachlan, Virginia Madsen, Silvana Mangano, Everett McGill, Kenneth McMillan, Jack Nance, Siân Phillips, Jürgen Prochnow, Paul L. Smith, Patrick Stewart, Sting, Dean Stockwell, Max von Sydow, Alicia Witt, Sean Young, David Lynch, Ernesto Laguardia

Režie: 70%
Scénář: 60%
Hudba: 80%
Výprava: 80%
Herecké výkony: 60%
Věrnost předloze: 80%
Celkové hodnocení: film s atmosférou knihy
autor: Ginger
© Copyright Zrzavý Trpaslík.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez souhlasu autorů zakázáno. optimalizace PageRank.cz